Orbán Viktor: „A pénznek nincs szaga, de a tulajdonosának van”

A magyar kormány továbbra is békestratégiát követ – jelentette ki a miniszterelnök az OTP Bank Nyrt. rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.

Egyelőre nem világos, a döntésnek milyen következménye lesz a devizahitel-szerződésekre.
Érvénytelen az Európai Unió Bíróságának döntése alapján egy 2007-ben kötött svájci frank alapú autólízing-szerződés, mivel hiányos volt a tájékoztatás az árfolyamkockázatról. A bíróság azt is kimondta, hogy
a megfizetett törlesztőrészletek és a devizakölcsönnel kapcsolatban felmerülő további költségek teljes összege visszajár az adósoknak.
A döntés szerint úgy kell helyreállítani az eredeti állapotot, mintha a tisztességtelen árfolyamkockázati kikötés nem is létezett volna, ez a teljes szerződés semmissé tételét jelentheti, amennyiben erre vonatkozó szándékát az adós kifejezetten kinyilvánítja. A hitelező jogalap nélkül gazdagodott, aminek az összegét vissza kell térítenie a konkrét ügyben. Az Európai Bíróság úgy látja, felülvizsgálatra szorulhat az elmúlt évtized bírósági gyakorlata az április 30-i döntés után, csakhogy a devizahitelesek számára nem sok babér termett 2015 óta a bíróságokon, így most még nehéz elképzelni, miként fog ez végbemenni – foglalta össze az ügyet a Portfolio.
Az ítéletre reagált az OTP Bank is, Magyarország legnagyobb pénzintézete szerint annak lehetséges hatásai az OTP Csoportot nem érintik érdemben. A döntés egy egyedi esethez kötődik és azon az előfeltevésen alapul, hogy a fogyasztói devizahitelt nyújtó adott pénzügyi vállalkozás árfolyamkockázatról szóló ügyfél-tájékoztatása tisztességtelen volt, emiatt a devizahitel-szerződés érvénytelenné válik.
Az OTP Bank devizahitel szerződéseiben az árfolyam kockázat feltárása tisztességes volt, ezt a bíróságok az erre irányuló fogyasztói perek elsöprő többségében (néhány egyedi, gyakorlati hibás esetet leszámítva) következetesen megállapították”
– hangsúlyozta a pénzintézet. Az OTP Bank devizahitel szerződései tehát kevés egyedi kivételtől eltekintve érvényesek és tisztességesek, így nem merül fel esetükben az érvénytelenségi kérdés, amelyre az Európai Unió Bírósága jelen előzetes döntése a Kúriának iránymutatást ad.
Tiszteletben tartja az uniós bíróság döntését a Magyar Nemzeti Bank. Úgy reagáltak a Telex kérdésére, a hazai bíróságok a Kúria döntése alapján alakíthatják majd ki megfelelő ítélkezési gyakorlatukat.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szintén a bíróságra tartozó ügynek nevezte az uniós bírósági döntést, ugyanakkor már máshogy vélekedett a következményeiről, szerinte
már korábban lezárt pereket is újranyithatnak, de az a kérdés, hogy a bankok előzetesen tájékoztatták-e a lakosságot a kockázatokról, ami a kamatokból és az árfolyamokból eredt.
A 24.hu megszólaltatta az adósokat képviselő ügyvédet is, aki szerint nagyon komoly következményekkel járhat az EUB mostani ítélete a devizahitelesekre nézve, ugyanakkor ehhez végre kéne hajtania a döntést a magyar állami szerveknek is.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar kormány továbbra is békestratégiát követ – jelentette ki a miniszterelnök az OTP Bank Nyrt. rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Nyitókép: Kevin REITZ / Hans Lucas / AFP